Przy projektowaniu sprzętu sportowego, inżynieria idzie w parze z wiedzą na temat fizjologii człowieka w zakresie czynności związanych z praca dynamiczną. Polega to na zdefiniowaniu działania mięśni szkieletowych oraz udziału części biernych – kości, stawów i wiązadeł. Drugim aspektem jest wydolność fizyczna czyli zdolność do długotrwałego wysiłku bez szybko narastającego zmęczenia. W tym względzie bierze się pod uwagę zasady ergonomii, według których trzeba dostosować konstrukcję urządzeń do całokształtu budowy anatomicznej człowieka. Wszystkie te czynniki są uwzględniane w projektowaniu sprzętu rekreacyjnego i treningowego.

Symulator pracy wykonywanej podczas wiosłowania

Podczas pływania łodzią, kajakiem, czy pontonem, napędem są mięśnie ramion. Ale biorą też w tym udział mięśnie grzbietu, brzucha, klatki piersiowej i nóg. Do budowania masy mięśniowej wszystkich tych elementów jednocześnie służy MarboSport – wioślarz – uniwersalne urządzenie treningowe do sportów wodnych. Zasada jego działania polega na wiernym odwzorowaniu zaangażowania całego ciała do wprawieniu w ruch prawdziwej łodzi lub kajaka.

Łodzie wiosłowe

W łodzi, osoba wiosłująca siedząca na przesuwnym wózku ustawiona jest tyłem do kierunku ruchu. Wysiłek ramion wspierany jest pracą nóg. Symulator do takich ćwiczeń wyposażony jest w wiosła osadzone w dulkach – jak na prawdziwej łodzi. Jest też wózek do siedzenia poruszający się płynne na szynach i wspornik na stopy. Wszystkie ruchome elementy da się regulować pod kątem siły nacisku. Jedną z funkcji użytkowych tego sprzętu  jest rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Kajaki

Kajakarz siedzi przodem do kierunku ruchu i posługuje się dwupiórowym wiosłem. Główny wysiłek polega tu na pokonywaniu oporu wody. Do takiego treningu siłowego wykorzystywany jest wioślarz, w którym za pomocą oburęcznego chwytu przyciąga się linkę stawiającą mniejszy lub większy opór. W zależności od potrzeb osoby ćwiczącej można dowolnie ustawiać parametry wysiłkowe. Służy on głównie do rozbudowywania mięśni ramion i doskonalenia ogólnej kondycji.

Sprzęt dla amatorów i czynnych zawodników

Ze względu na uniwersalność wioślarza w aspekcie wpływu na wszystkie grupy mięśniowe, może on być wykorzystywany do ćwiczeń ruchowych dla osób, które niekoniecznie planują wodne wyprawy. Za pomocą tego sprzętu można osiągnąć lepszą ogólną sprawność ruchową, pozbyć się nadwagi i wysmuklić sylwetkę. Jako sprzęt sportowy dla czynnych zawodników, wioślarz służy do doskonalenia swojej techniki i formy w okresach, kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają odbywaniu treningów na wodach rzek lub jezior.