Pośród maszyn do treningów cardio zwykle wymienia się trzy: bieżnię, orbitrek i rowerek stacjonarny wraz z jego rozmaitymi formami (poziomą, pionową oraz spinningową). Rzadziej pamięta się o czwartym urządzeniu, którym jest ergometr wioślarski, zwany także jako wioślarz czy wiosła do ćwiczeń. Należałoby natomiast zwrócić na niego uwagę, bowiem może wesprzeć mnóstwo części mięśniowych dodatkowo. Czy więc, powinniśmy ćwiczyć na urządzeniu, jakim jest wioślarz?

Czym jest wioślarz oraz czemu należałoby go nabyć?

Jest mnóstwo maszyn do treningu cardio, jednak wioślarz ma pośród nich wyjątkowe miejsce. Angażuje ponieważ mnóstwo części mięśniowych, np. plecy, ramiona, barki, nogi, pośladki natomiast choćby mięśnie brzucha. Dzięki temu ma przewagę m.in. nad bieżnią lub rowerkiem, jakich oddziaływanie skupia się często na mięśniach nóg. Wioślarz to narzędzie, jak sama nazwa sugeruje, naśladujące ruch wiosłowania. Poszczególne typy mają uchwyty wprost do złudzenia przywodzące wiosła oraz odtwarzające ich ruch, odmienne tylko luźno nawiązują do wioślarstwa.

Zalety ćwiczeń na wioślarzu

Ćwiczenia na wioślarzu to ćwiczenia ogólnorozwojowe. Wioślarz (https://www.marbo-sport.pl/pol_m_Sprzet-Cardio_Wioslarze-1029.html) nie potrzebuje od ćwiczącego wiele czasu. W pierwszym etapie ćwiczenia starczy robić tylko dwa razy w tygodniu, później 4-5 razy w tygodniu. Często robione ćwiczenia na wioślarzu pozwolą na zdobycie doskonałej formy ruchowej, natomiast też usprawniają nastawienie. Ćwiczenia na wioślarzu mogą być robione na siłowni czy w domu, jeśli ćwiczący zdecyduje się na zakup takiego sprzętu fitness.

Jak dobrać wioślarz?

Zakup wioślarza nie jest prosty. Odpowiednio będzie, jeżeli spytamy trenera o dobór najodpowiedniejszego dla nas modelu. Jest to sprawa po prostu indywidualna. Inną rzeczą jest uzależnienie ceny od klasy urządzenia. Sprzęt można nabyć już w granicach 500zł (pewnie wykorzystywany). Nie oczekujmy zatem po nim za wiele. Optymalny ciężar ciała jest z pewnością najważniejszy. Osoby poniżej 100 kg mogą pozwalać sobie na tańszy sprzęt.

Wioślarz mechaniczny lub magnetyczny?

Mówiąc o podziałach wioślarzy, nie można zapomnieć o tymże niezwykle głównym obejmującym własnym zakresem projekty mechaniczne i magnetyczne. Za podstawę takiego podziału przyjmuje się system hamowania oraz oporu. Ciężko w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie, jakie trenażery są lepsze, bowiem zarówno mechaniczne, jak również magnetyczne mają wady oraz zalety. Instruktorzy zwracają natomiast uwagę na to, iż pod względem jakościowym trening na wioślarzach magnetycznych jest lepszy.